News Portal

सरकारी निकायका सबै पदमा करारमा कर्मचारी भर्नामा रोक

मोटिभेटन्यूज संवाददाताकाठमाडौं
२९४ पटक
काठमाडौं

पौष ६, काठमाडाैं — संघ, प्रदेश र स्थानीय गरी तीनवटै तहका सरकारी निकायका सबै पदमा करारमा कर्मचारी भर्ना गर्न रोक लगाइएको छ । विभिन्न बहानामा जनशक्ति अभाव देखाउँदै करारमा कर्मचारी भर्ना गर्न नपाउने गरी रोक लगाइएको हो ।

कर्मचारी समायोजन प्रक्रिया थालिएकाले सो प्रक्रिया नसकिँदासम्म कुनै पनि पदमा कर्मचारी करारमा भर्ना गर्न नपाइने निर्णय गरिएको प्रधानमन्त्री तथा मन्त्रिपरिषद् कार्यालय स्रोतले जानकारी दिएको छ ।

हाल स्थानीय तह र प्रदेशमा जनशक्ति अभाव देखाउँदै करारमा कर्मचारी भर्ना गर्न थालिएपछि सरकारले त्यसमा पूर्णरूपमा रोक लगाएको हो । कतिपय प्रदेश र स्थानीय तहमा कर्मचारीलाई करारमा राख्न थालिएपछि केन्द्रीय लोकसेवा आयोगले आपत्ति जनाउँदै आएको थियो ।

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीको अध्यक्षतामा सातै प्रदेशका मुख्यमन्त्रीको सहभागितामा गत ३ पुसमा बसेको अन्तरप्रदेश परिषद् बैठकले करारमा कर्मचारी भर्ना प्रक्रिया रोक्ने निर्णय गरेको हो । अन्तरप्रदेश परिषद् बैठकले पारित गरेको संघीयता कार्यान्वयन सहजीकरण कार्ययोजनाको जनशक्ति व्यवस्थापन बुँदामा करारमा कर्मचारी भर्ना गर्न नपाइने व्यवस्था गरिएको स्रोतले जानकारी दिएको छ ।

प्रधानमन्त्री कार्यालयका अनुसार सो कार्ययोजनामा कर्मचारी समायोजनपछि पनि प्रदेश तथा स्थानीय तहमा रिक्त रहन सक्ने पदमा केन्द्रीय लोकसेवा वा प्रदेश लोकसेवा मार्फत मात्रै कर्मचारी पदपूर्ति गर्नुपर्ने अनिवार्य व्यवस्था गरिएको छ । हाल प्रदेश लोकसेवा आयोग गठन भइनसकेकाले प्रदेश तथा स्थानीय तहमा रिक्त रहन सक्ने पदमा पदपूर्तिका लागि प्रदेश सरकारले संघीय मामिला तथा सामान्य प्रशासन मन्त्रालयमार्फत केन्द्रीय लोकसेवा आयोगलाई आग्रह गर्न सक्ने व्यवस्था मिलाइनेछ । यसका लागि कर्मचारी समयोजन क्रममा संघ, प्रदेश र स्थानीय तहमा रहने संगठन संरचना र कर्मचारीको दरबन्दीको अन्तिम टुंगो लगाइनेछ । त्यसरी कर्मचारीको दरबन्दी टुंगो लगाएपछि हाल रहेका निजामती क्षेत्रका ८९ हजार, स्थानीय तहका १५ हजार र अन्य संगठित संस्थाका २ हजार गरी १ लाख ६ हजार कर्मचारी तीन तहमा समायोजन हुनेछन् ।
राजधानीबाट

२०७५ पुष ६ गते प्रकाशित

प्रतिकृया दिनुहोस्