News Portal

प्रदेश २ ले दियो ओली सरकारलाई झट्का, के गर्दैछन मुख्यमन्त्री राउत ?

मोटिभेटन्यूज संवाददाताकाठमाडौं
२४९ पटक
काठमाडौं

जनकपुरधाम – प्रदेश २ सरकारले प्रदेशभरका जिल्लामा संघीय सरकार मातहत रहने जिल्ला प्रशासन कार्यालयको समानान्तर हुने गरी प्रदेश प्रशासन कार्यालय स्थापना गर्न ऐन ल्याउने भएको छ। संघीय सरकार अन्तर्गत रहेन जिल्ला प्रशासन कार्यालय आफूहरुको मातहत नभएको र समग्र जिल्लाको सुरक्षास्थितिको जानकारी प्रदेश सरकारलाई नभएको भन्दै प्रदेश सरकारले यो व्यवस्था गर्न लागेको बताएको छ।

प्रदेश प्रशासन सम्बन्धमा व्यवस्था गर्न बनेको विधेयक ‘प्रदेश प्रशासन ऐन, २०७५’ आगामी प्रदेशसभामा पेस गर्न लागिएको आन्तरिक मामिला तथा कानुनमन्त्री ज्ञानेन्द्रकुमार यादवले बताए। ‘मन्त्रिपरिषद्ले प्रदेशसभामा विधेयक पेस गर्ने निर्णय गरेको छ,’ उनले भने।

प्रदेशभित्र शान्ति सुव्यवस्था कायम राख्न, जनताको सुविधा र सुशासन कायम राख्न भन्दै प्रदेश प्रशासनसम्बन्धी कानुन बनाउन वाञ्छनीय रहेको विधेयकको प्रस्तावनामा उल्लेख छ।

ऐनले प्रदेश २ का आठ वटै जिल्लामा ‘प्रदेश प्रशासन अधिकारी’ तोक्ने व्यवस्था गर्न लागिएको बताइएको छ। यसका लागि सरकारले विधेयकको मस्यौदा समेत तयार गरेको मन्त्री यादवले जानकारी दिए।

प्रदेश प्रशासन कार्यालयमा प्रदेश सरकारले प्रदेश निजामती सेवाको राजपत्रांकित प्रथम श्रेणीका एकजना प्रशासक नियुक्ति गर्ने ऐनमा उल्लेख छ।

‘प्रदेश सरकारको नीति र निर्देशनअनुरुप समन्वयात्मक तरिकाले आफ्नो क्षेत्राधिकारभित्र सामान्य प्रशासन सञ्चालन, शान्ति सुरक्षा तथा सुशासन कायम गर्नेगराउने उत्तरदायित्व प्रदेश प्रशासनको अधिकारीको हुनेछ,’सो विधेयकको मस्यौदामा भनिएको छ।

२०७५ चैत ४ गते प्रकाशित

प्रतिकृया दिनुहोस्